Województwo wielkopolskie jest jednym z 16 województw wchodzących w skład Rzeczypospolitej Polskiej. Znajduje się w środkowo-zachodniej części kraju, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty. Województwo graniczy z 7 innymi województwami Polski, do których należą: pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i kujawsko-pomorskie.
Administracyjnie obszar województwa wielkopolskiego dzieli się na 4 powiaty grodzkie (miasta na prawach powiatu) oraz 31 powiatów ziemskich. Powiaty dzielą się z kolei na 226 gmin. W województwie znajduje się 111 miast, wśród których największymi są: stolica województwa wielkopolskiego Poznań (zamieszkały przez niecałe 547 tysięcy mieszkańców), Kalisz (niespełna 102 tysiące mieszkańców), Konin (ok. 76,5 tysiąca mieszkańców), Piła (ok. 74 tysięcy mieszkańców), Ostrów Wielkopolski (ok. 72 tysięcy mieszkańców), Gniezno (ok. 69 tysięcy mieszkańców) i Leszno (ok. 64 tysiące mieszkańców).
Na obszarze województwa znajduje się aglomeracja kalisko-ostrowska i aglomeracja poznańska oraz Kalisko-Ostrowski Okręg Przemysłowy, Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego i Poznański Okręg Przemysłowy. Obecność tak wielu terenów rozwoju przemysłu świadczy o dobrej sytuacji gospodarczej regionu. Przemysł stanowi źródło utrzymania dla około 1/3 ogółu pracujących w województwie i dostarcza dużą część PKB wytwarzanego w Wielkopolsce.
W regionie działa prawie 7,5 tysiąca spółek handlowych z udziałem kapitału zagranicznego, głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Japonii oraz Szwecji. W strukturze wielkopolskiego przemysłu dominuje sektor przetwórstwa rolno-spożywczego. Pozostałymi ważniejszymi branżami przemysłowymi są produkcja pojazdów mechanicznych i górnictwo węgla kamiennego, a także przemysł: odlewniczy, farmaceutyczny, meblarski, sprzętu oświetleniowego i gospodarstwa domowego; ceramiczny i szklarski, wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa, oponiarski, włókienniczy, odzieżowy i energetyczny.