Rynek przedsiębiorstw w Wielkopolsce
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój wielkopolskiego rynku pracy. Wpływ na to ma z jednej strony popyt na pracodawców z różnych branż, a z drugiej wysoki potencjał w kapitale ludzkim. Rozwój infrastruktury, dobre połączenia komunikacyjne, a także stabilność gospodarcza sprawiają, że firmy zarówno krajowe, jak i zagraniczne, chętnie decydują się na lokalizacje swoich zakładów właśnie w województwie wielkopolskim.
Dodatkowym czynnikiem zachęcającym jest korzystne położenie regionu. Wielkopolska mapa biznesowa rozrasta się coraz szybciej. Do jej głównych punktów możemy zaliczyć obecnie firmy zajmujące się energią odnawialną, produktami magazynującymi energię, usługami finansowymi, produkcją samochodów i ich komponentów, produkcją opon i elementów gumowych, dostawą powłok malarskich, produkcją oprogramowania, leków, piwa, przyczep rolniczych oraz żywności.
W związku z tym, że wymienione firmy mają ugruntowaną pozycję na rynkach europejskich i światowych, wpływa to nie tylko na rozwój regionu, ale również na wyraźne podniesienie prestiżu województwa. Staje się ono atrakcyjne pod względem technologiczno-innowacyjnym, promując nowoczesne rozwiązania zarówno w gospodarce, jak i lokalnych rynkach pracy oraz wpływając na ustabilizowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju w zakresie gospodarki.
Poza przedsiębiorstwami, zapewniającymi większość miejsc pracy, na rozwój działalności gospodarczej wpływa także lokalizacja w regionie parków inwestycyjnych i stref ekonomicznych. Do najważniejszych możemy zaliczyć Śremski Park Inwestycyjny oraz Grodziską Strefę Przemysłową. Wiodącą branżą w strefie jest produkcja sprzętów AGD.