Sytuacja na rynku pracy
Stopa bezrobocia w województwie wielkopolskim wynosi 3,3%, a to najlepszy wynik ze wszystkich polskich regionów. Bez pracy pozostaje w Wielkopolsce około 50 tysięcy osób, a w porównaniu z poprzednimi latami odnotowano znaczące spadki liczby bezrobotnych. Stopa bezrobocia w poszczególnych powiatach województwa wielkopolskiego jest zróżnicowana przestrzennie. Najlepszy wynik (1,4%) zarejestrowano w powiecie poznańskim, natomiast najsłabszy (8,3%) w powiecie konińskim. Powiaty ze stopą bezrobocia powyżej 6% to także: słupecki (7,4%), złotowski (7,1%) oraz chodzieski (6,9%) i średzki (6,1%).
Przeciwdziałanie bezrobociu
W sierpniu 2018 aktywizacja bezrobotnych objęła ponad 1900 bezrobotnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się staże (37% bezrobotnych odbywa staże), a mniej osób korzysta z dotacji na własną działalność i ze szkoleń. Programy aktywizacyjne skupiają się ponadto na wsparciu osób po 45 roku życia oraz aktywizacji mieszkańców wsi. Mniej powszechne formy wsparcia bezrobotnych przez urzędy pracy, to prace interwencyjne, bony na zasiedlenie, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, a także dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50 roku życia.
Zawody z gwarancją zatrudnienia
Niskie bezrobocie na pewno jest powodem do radości, ale nie dla wszystkich. Przedsiębiorcy działający w sektorach takich jak budownictwo, transport czy gastronomia mają problemy wynikające z baraków kadrowych.
W większości powiatów Wielkopolski możemy znaleźć ofert pracy m.in. dla zbrojarzy, brukarzy, stolarzy budowlanych, pracowników robót wykończeniowych, dekarzy, elektryków, mechaników pojazdów samochodowych, jak również ślusarzy, spawaczy i tapicerów. Pracodawcy poszukują piekarzy, pomocy kuchennych, a także pracowników związanych z transportem: magazynierów, kierowców oraz spedytorów. Miejsca pracy czekają poza tym w służbie zdrowia (pielęgniarki i położne) oraz w oświacie (wiele ogłoszeń rekrutacyjnych jest skierowanych do nauczycieli przedmiotów zawodowych i lektorów języków obcych).
Teraz na wielkopolskim rynku pracy odnajdują się nie tylko fachowcy, ale też specjaliści. W dużych ośrodkach miejskich chętnie zatrudniani są doświadczeni księgowi, programiści i graficy komputerowi. Finanse oraz IT zapewniają przyzwoite zarobki.
Z kolei kłopoty w znalezieniu pracy w województwie wielkopolskim doskwierają ekonomistom, absolwentom popularnych kierunków humanistycznych, specjalistom technologii żywności i pracownikom biur podróżny.