Rynek pracy w Wielkopolsce
Sytuacja na rynku pracy w województwie wielkopolskim charakteryzuje się dynamicznym stopniem rozwoju. Możemy obserwować obniżenie wskaźnika bezrobocia, co spowodowane jest większą ilością pojawiających się ofert pracy, a zatem większym popytem na pracowników. Bezrobocie w województwie wielkopolskim jest niższe od średniej krajowej, do czego z pewnością przyczyniły się liczne programy aktywizacji tej grupy społecznej.
Wielkopolski rynek pracy możemy śmiało określić, jako rynek pracowników. Poza oczywistymi korzyściami, wiążę się to niestety także z problemami pracodawców w zakresie znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. Niemniej, sytuację wciąż możemy określić, jako dobrą, na co bez wątpienia wpływa zadowalająca koniunktura gospodarki krajowej, ale również potencjał kapitału ludzkiego i kultywowanie tradycji przemysłowo-handlowej.
Nie bez znaczenia w dynamizacji wielkopolskiego rynku pracy są godne pozazdroszczenia połączenia komunikacyjne, realnie przyczyniające się do zwiększenia mobilności ludności. Zdecydowanie największe zatrudnienie występuje w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Równie duże jest także w obszarze handlu i usług (głównie koncentrujących się na naprawach mechanicznych) oraz w transporcie, gospodarce magazynowej i budownictwie. Produkcja napojów i wyrobów tekstylnych to sztandarowe rejony rozwoju wielkopolskiej gospodarki. Zasadniczą branżą jest także produkcja mebli, artykułów spożywczych czy metalowych, a także handel detaliczny. Korzystna sytuacja na rynku pracy przyczyniła się do wzrostu liczby mieszkańców, plasując województwo na 3 miejscu w kraju.