Praca tymczasowa w Wielkopolsce
Popularność terminu „praca tymczasowa” nie zawsze idzie w parze z pełnym jego rozumieniem. Spróbujmy zatem wyjaśnić jego istotę. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, praca tymczasowa charakteryzuje się okresowością i nie może być wykonywana dłużej niż czas wskazany w ustawie. Wiele osób myli ją z popularnymi zleceniówkami, jednak jest to błędne rozumowanie.
Umowa o pracę tymczasową może być zarówno umową cywilno-prawną (umowa zlecenie), ale równie dobrze być umową o pracę. To, co jest kluczowe w interpretacji pojęcia pracy tymczasowej to fakt, że stanowi ona punkt wspólny pomiędzy agencją, a pracodawcą. Opiera się zatem na relacji trójstopniowej, obejmującej agencję pracy tymczasowej, pracownika oraz pracodawcę.
Agencja zatrudnia i kieruje do pracy osoby chętne, oferując swoje usługi klientom – a więc pracodawcom. Taka specyfika zatrudnienia niesie za sobą szereg korzyści. W województwie wielkopolskim sukcesywnie wzrasta ilość agencji pracy tymczasowej, co jest dowodem na ich skuteczność na rynku pracy oraz przynoszącą obopólne korzyści kumulację zysków. Ostatnie badania wykazały, że na takiej zasadzie zatrudniono w Wielkopolsce ponad 70 tysięcy osób, z czego 36% na umowę o pracę, a z usług agencji skorzystało ponad 1300 pracodawców.
Klientami agencji bardzo często w tym regionie Polski są również firmy zagraniczne, zwłaszcza holenderskie, francuskie oraz niemieckie. W województwie wielkopolskim pracę tymczasową najczęściej otrzymywali magazynierzy oraz robotnicy wykonujący prace proste. Natomiast za granicę zazwyczaj kierowano ogrodników i sadowników, monterów i konserwatorów instalacji, spawaczy oraz pakowaczy.