Poznański rynek pracy dla młodych?
Od kilku lat pokutuje w społeczeństwie przeświadczenie, że znalezienie pracy zaraz po studiach graniczy z cudem i dysponując samą wiedzą bez doświadczenia (lub znajomości) nie ma na co liczyć. Po części wnioski takie uzasadnione są bezpośrednią obserwacją.
Sytuacja absolwentów w poznańskim z roku na rok polepsza się, daleko jej jednak do warunków wymarzonych. W zeszłym roku w PUP-ie osoby bezrobotne przed 25 rokiem życia stanowiły 15% ogółu – to sporo, mimo że wskaźnik jest dużo niższy niż przed dwoma laty. Mimo tego młodym wciąż ciężko znaleźć pracę w zawodzie przez wzgląd na brak doświadczenia zaraz po studiach i nieprzynoszące większych korzyści kultywowanie na uczelniach wiedzy teoretycznej kosztem praktycznej.
Ponad to potwierdzane dyplomami kwalifikacje absolwentów bardzo często nie przystają do zapotrzebowania pracodawców. Warto zatem wybierać studia z głową i podejmować pierwszą pracę już w trakcie nauki, a nie dopiero po jej zakończeniu. Z drugiej strony istnieje realna konieczność bliższej współpracy pracodawców i szkół w zakresie doradztwa zawodowego młodych ludzi oraz promocji kształcenia zawodowego. Sektor edukacji musi zacząć dynamiczne odpowiadać na zmieniające się potrzeby lokalnego rynku pracy, co może skutecznie zapobiec wzrostowi wskaźnika bezrobocia absolwentów.
GOŚĆ
Dlatego tak mego ważne jest zdobywanie doświadczenia już w trakcie studiów
admin
Zgadza się 🙂