Pożądane zawody w Wielkopolsce w 2018 roku
Sytuacja gospodarcza w województwie wielkopolskim należy do jednych z najlepszych w kraju, co potwierdzają badania z początku roku. W przeciągu ostatnich dwóch lat bezrobocie w Wielkopolsce zmniejszyło się o 19% i obecnie jest najniższym w kraju.
Rozwojowi lokalnemu rynkowi pracy sprzyja potencjał kapitału ludzkiego, gwałtowne zwiększenie inwestycji i nakładów biznesowych, a także świetne skomunikowanie pomiędzy powiatami i resztą kraju. Niestety, płace są dość niskie, w porównaniu chociażby z regionem mazowieckim, stąd coraz mocniej zauważalna tendencja odpływu pracowników.
W chwili obecnej liczba zawodów deficytowych, a zatem tych, w których występują braki kadrowe, wynosi 43. Niezmiennie do tej grupy zaliczymy zawody z branży transportowej, logistycznej, budowlanej oraz meblarskiej. W 2018 roku problemy rekrutacyjne obejmują ponad to cukierników, nauczycieli języków obcych, monterów konstrukcji stalowych i pracowników robót wykończeniowych.
Brak specjalistów w tej dziedzinie osiągnął w tym roku wyjątkowo wysoki pułap, dotąd nienotowany. Ze znalezieniem pracy nie będą mieli również problemu fryzjerzy, kucharze, krawcy, tapicerzy i mechanicy. Niedobory pracowników występują również w branży medycznej i obejmują nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarki, położone i opiekunów osób starszych.