Cudzoziemcy na rynku pracy w Poznaniu
Kwestią kontrowersyjną jest ubieganie się cudzoziemców o status osoby bezrobotnej. W jakim przypadku osoby innej narodowości mogą starać się o uzyskanie takiego statusu? Tylko wówczas, gdy są mieszkańcami kraju Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Poza tym głównym warunkiem muszą także posiadać status uchodźcy bądź repatrianta, posiadać wizę lub zezwolenie na pracę/pobyt stały/czasowy/rezydenta długoterminowego lub Kartę Polaka, zgodę na pobyt ze względów zdrowotnych albo korzystać w Polsce z ochrony czasowej czy uzupełniającej.
Warunków do spełnienia jest wiele, dlatego też w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu w 2017 roku zarejestrowanych było zaledwie 34 bezrobotnych cudzoziemców, z czego najwięcej było narodowości Ukraińskiej i Białoruskiej. Nasi sąsiedzi najczęściej znajdują pracę w takich zawodach, jak magazynier, ręczny pakowacz, sprzątacz, sprzedawca, kasjer, robotnik przemysłowy czy pracownik produkcji.
Niemniej cudzoziemcy chętnie byli również zatrudniani w obszarach, w których pracodawcy wymagali bardziej specjalistycznej wiedzy, jak na przykład operator maszyn, pracownik biurowy, kierowca kategorii C oraz C+E, a także w elektryce. W 99% przypadków pracodawcy zainteresowani są ofertami ukraińskimi.
Eloo
To świetnie, że potrafimy pomagać innym, ale powinniśmy także zadbać o swoich rodaków. Zbyt wielu Polaków jest na bezrobociu.
admin
To prawda, że wiele osób pozostaje bez pracy, ale jest też duża grupa, która nie koniecznie chce zmienić swój status. Urzędy pracy organizują wiele programów aktywizacyjnych.