Bezrobocie w województwie wielkopolskim
We wszystkich powiatach województwa wielkopolskiego zanotowano spadek stopy bezrobocia w ostatnim roku. Przy okazji tematu bezrobocia nie sposób nie wspomnieć, że wskaźnik ten jest w Wielkopolsce najniższy w skali krajowej i wynosi zaledwie 3.8% i równocześnie Poznań jest miastem o najmniejszym odsetku bezrobotnych wśród swoich mieszkańców.
Przytoczone statystyki są niewątpliwym dowodem na dynamiczny rozwój wielkopolskiego rynku pracy i znaczną poprawę koniunktury gospodarczej. Mimo wszystko jednak, zjawisko bezrobocia istnieje.
Najbardziej rozpowszechnione jest w powiecie konińskim, natomiast najmniej (co oczywiście nie będzie zaskoczeniem) w powiecie poznańskim (na poziomie 2%). Zadowalający wynik osiągnął również powiat kępiński. Natomiast powody do niepokoju, przez wzgląd na wyższe bezrobocie niż średnia krajowa, mają powiaty złotowski, chodzieski, kolski i słupecki.
Większość osób rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy, to osoby rejestrujące się po raz kolejny. Świadczyć to może o problemie z aktywizacją zawodową osób długotrwale pozostających w stanie bezrobotnym. Martwić powinien z kolei fakt, że niemal połowa zarejestrowanych bezrobotnych do osoby młode do 30 roku życia, z czego większość to kobiety. Niemal 2/3 z nich posiadają wykształcenie średnie bądź wyższe, co dobitnie świadczy o nieprzystawalności wciąż atrakcyjnych profilów kształcenia do potrzeb rynku pracy.
Mimo wszystko wciąż wśród osób bezrobotnych w województwie wielkopolskim przeważają osoby z wykształceniem niższym niż średnie. Natomiast odsetek osób niepełnosprawnych wśród bezrobotnych wynosi niecałe 8%.