Aktywizacja zawodowa w Poznaniu
Sytuacja na poznańskim rynku pracy w 2017 roku była godna naśladowania, głównie z tego względu, że miasto osiągnęło najniższe bezrobocie w skali kraju. Z pewnością na taki stan rzeczy wpłynęło wiele programów aktywizujących zawodowo, refundowanych przez Urząd Miasta oraz częściowo dofinansowywanych ze środków unijnych.
Sztandarowymi programami rozwojowymi były: „Wystartuj”, „Zawsze aktywni i przedsiębiorczy”, „Na start”, „Pomysł – Aktywizacja – Wsparcie”, „Twój biznes”, „Powrót na rynek pracy” oraz „Praca dla Młodych”. Wymienione programy przyczyniają się nie tylko do aktywizacji zawodowej, ale również do zmniejszenia bezrobocia i jego skutków oraz promowania zatrudnienia.
Poza nimi organizowano szkolenia dla pracowników firm w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, jak również staże i szkolenia. Pomagano poza tym w otwarciu własnej działalności gospodarczej – na ten krok zdecydowało się aż 470 osób! To wielki sukces. W ramach promocji zatrudnienia organizowano dla bezrobotnych prace społecznie użyteczne, jak prace interwencyjne czy roboty publiczne. Dofinansowywano wynagrodzenia za zatrudnienie osób po 50 roku życia oraz refundowano wynagrodzenia za zatrudnienie osób poniżej 30 roku życia.